
Wszystko co musisz wiedzieć na temat smogu
Smog jest zjawiskiem atmosferycznym pojawiającym się kiedy w powietrzu znajduje się duża ilość zanieczyszczeń i występują niesprzyjające warunki atmosferyczne jak mgła czy brak wiatru. Rozróżniamy dwa rodzaje smogu, pierwszy z nich to smog typu Los Angeles, które pojawia się przede wszystkim w miesiącach letnich, ponieważ część substancji reaguje w połączeniu z promieniami UV.
Drugi typ to smog londyński, który zawiera głównie pyły, sadzę oraz tlenki węgla. Występuje w okresie zimowym i jest związany przede wszystkim z paleniem w piecach. W Polsce, która jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie, największym problemem jest smog londyński, choć w niektórych dużych miastach w okresie letnim pojawia się także jego pierwszy typ (m.in. w Warszawie oraz Krakowie). Co zatem powinniśmy wiedzieć o smogu i jak możemy wpłynąć na jego zmniejszenie?
Skąd się bierze smog
Wielu ludziom wydaje się, że smog jest problemem, który pojawił się zaledwie kilka – kilkanaście lat temu. Nic bardziej mylnego, okazuje się bowiem, że problem występuje od kilkudziesięciu lat, jednak dopiero od niedawna wiemy jak poważne konsekwencje niesie za sobą oddychanie smogiem. Jakie są zatem przyczyny powstawania tego wyjątkowo niekorzystnego zjawiska atmosferycznego? Jednym z głównych powodów pojawiania się smogu w Polsce jest palenie śmieci.
Niestety od lat ludzie pozbywają się w ten sposób odpadów nie mając pojęcia, że szkodzą zdrowiu swojemu oraz bliskich. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tam gdzie spala się śmieci ludzie częściej chorują na nowotwory.
Niestety ludzie często nie widzą związku pomiędzy tymi dwoma kwestiami. Nie bez znaczenia jest także to, że stosunkowo niewielu ludzi pozbywa się starych pieców i wymienia je na nowe, bezpieczniejsze. Duża rzesza osób palących w piecach starego typu przyczynia się do zwiększenia smogu ze względu na nieumiejętne używanie kotłów górnego spalania.
Takie działanie powoduje powstawanie dużych ilości dymu, w których znajduje się mnóstwo substancji zanieczyszczających powietrze. Oczywiście przyczyną smogu jest także ogromna ilość samochodów poruszających się po miastach – w wielu z nich jedzie zaledwie jedna osoba. To powoduje ogromną emisję spalin, która źle wpływa na jakość powietrza.
Sprawdź nasz
Jak działa na ludzki organizm?
Wpływ smogu na ludzki organizm jest uzależniony od tego jak duży jest pył, który dostanie się do organizmu. To właśnie pyły zawieszone są tym co najbardziej zagraża ludzkiemu zdrowiu. Zawierają one wiele szkodliwych substancji, jak choćby kadm, nikiel czy rtęć. Najbardziej zagrażają nam pyły PM 2,5 oraz PM 10.
Co ważne pyły są niewielkie, zatem bez trudu mogą dostać się w najdalsze zakamarki ludzkiego organizmu wyrządzając przy tym wiele szkód. Wdychanie pyłu PM 2,5 może mieć bardzo poważne konsekwencje, powoduje między innymi miażdżycę, czy choroby układu oddechowego, wpływa negatywnie również na rozwijający się płód, dodatkowo może spowodować rozwój cukrzycy. Nie mniej groźny jest pył PM10. Za sprawą swoich niewielkich rozmiarów może dotrzeć nawet do pęcherzyków płucnych, a także dostać się do krwiobiegu.
Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest klasyfikowane jako czynnik bezwzględnie rakotwórczy co oznacza, że nie można mieć najmniejszych wątpliwości co do jego szkodliwości.
Nie można nie wspomnieć również o tym, że co wdychanie smogu zwiększa umieralność – każdego roku na świecie umierają przez niego miliony osób, w samej Polsce przez smog umiera blisko 40 000 ludzi rocznie.
Co możemy zrobić?
Wiedząc już jakie konsekwencje niesie za sobą wdychanie smogu warto zadać sobie pytanie co zrobić, by ograniczyć jego występowanie. Na szczęście możliwości jest wiele, zatem do zmniejszenia smogu może przyczynić się każdy z nas.
Przede wszystkim warto ograniczyć jazdę samochodem, warto przesiąść się do komunikacji miejskiej, żeby zredukować ilość spalin w mieście. Alternatywą może być jazda na rowerze, która w Polsce w dalszym ciągu nie jest tak popularna jak na zachodzie. Na tych prostych zmianach zyska nie tylko środowisko, ale także nasze portfele.
Warto również rozważyć wymianę starych pieców na nowe, spełniające wymagania piątej klasy emisji. Wbrew pozorom nie musi się to wiązać z dużymi kosztami, gdyż obecnie w wielu miastach wymiana starego pieca może być dofinansowana. Bardzo ważne jest to, by nie palić śmieci – nie róbmy tego sami, ale też zwróćmy uwagę sąsiadowi.
Pomoże to nie tylko jemu i osobom mieszkającym w jego otoczeniu, ale całemu środowisku.
Funkcja trackback/Funkcja pingback