kalibracja celownikaJeżeli chcemy, aby nasze strzały leciały tam gdzie chcemy musimy poprawnie skalibrować nasz sprzęt. W przypadku otwartych przyrządów celowniczych musimy odpowiednio ustawić szczerbinę (punkt 1 na zdjęciu obok), muszkę (2) oraz tarczę (3).jak poprawnie ustawić celownik

 

Jak ustawić otwarte przyrządy celownicze w wiatrówkach

Teraz musimy ustawić szczerbinkę tak by wraz z muszką znajdowały się dokładnie w tym samym poziomie. Jeżeli uda nam się ustawić na równi do tego dołączamy punkt na tarczy, który wyznaczy nam środek. Ustawienia poziomu odbywa się zwykle za pomocą pokręteł. Okręcając przesuwamy nasz element w przeciwnym kierunku. Na pewno jesteś w stanie to zauważyć, zmiana jest łatwo dostrzegalna na „żywym organizmie” podczas zmian.

Jeżeli uda nam się ustalić odpowiednie kąty (pamiętaj też, by nasze oko nie patrzyło na cel tarczy pod żadnym kątem) oddajemy kontrolne strzały. W tej sytuacji podczas ustawiania celownika wiatrówki warto oprzeć broń o nieruchomy element, tak by zniwelować nasz błąd ludzki np. poruszając ręką podczas strzału. Zależy nam by próbne strzały były jak najbliższe perfekcji. Oddajemy kilka strzałów, tak aby na większej próbie prób i błędów ocenić nasze aktualne „skupienie” – jest to nic innego jak miejsce, do których wędrują nasze strzały. Jeżeli mamy wynik tak jak na obrazku obok widzimy, że musimy pokręcić tak, by przesunąć skupienie na środek tarczy – w tym wypadku w prawo i dół.

Jeżeli przy kolejnych próbach uda nam się dojść do samego środka osiągnęliśmy sukces – brawo! Właśnie samodzielnie skalibrowałeś celownik w wiatrówce.

Jak jesteś początkującym strzelcem i zastanawiasz się jaką wiatrówkę kupić sprawdź nasz ranking wiatrówek, w którym przedstawiamy różne modele, które są idealne dla każdego na start przygody ze strzelectwem.