Jeżeli już zakupiłeś wiatrówkę, warto przyjrzeć się tematowi konserwacji (jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz sprawdzić nasz ranking wiatrówek), ponieważ jest ważnym obowiązkiem każdego posiadacza tego typu sprzętu. Dzięki systematycznemu wykonywaniu paru czynności karabinek może posłużyć o wiele dłużej, a do tego zachować przez cały czas swoje początkowe parametry. Co konkretnie należy robić?

 

Działania konserwacyjne

Konserwacja wiatrówki z pewnością dotyczyć musi regularnego czyszczenia wnętrza lufy. W przeciwnym razie może dojść do osadzania się w tym elemencie drobnych opiłków, a w efekcie – do powstania trwałych uszkodzeń karabinu. Do wykonania tego zadania służą mosiężne wyciory, które pozwalają na dokładne wyczyszczenie lufy z wszelkich zabrudzeń. Wersji metalowych lub plastikowych tych akcesoriów lepiej jednak unikać.

Komora sprężania powinna być poddawana smarowaniu odpowiednimi do tego produktami, oczywiście w momencie, gdy broń jest zabezpieczona. Najlepiej sprawdzają się tu rozmaite oleje i smary o właściwej konsystencji, dostępne w sklepach z akcesoriami militarnymi. Trzeba jednak pamiętać, aby zastosować właściwą ilość produktu. Zbyt wiele smaru szkodzi wiatrówce, powodując nieprawidłowości w jej działaniu. Czynność tę należy powtarzać co parę tysięcy strzałów. W przypadku używania wiatrówek na dwutlenek węgla dobrym rozwiązaniem jest nanieść na nabój odpowiedni smar silikonowy.

Nie można zapomnieć, że konserwacja wiatrówki dotyczy również elementów zewnętrznych – zarówno tych z drewna, jak i metalu. Przeznaczone do tego smary, oliwki i oleje posiadają właściwości czyszczące i pielęgnujące broń. Poza tym zabezpieczają one przed działaniem wilgoci i korozją. Chronią też przed potem, pochodzącym z dłoni użytkownika, a także usuwają resztki prochu, miedzi czy ołowiu.

 

Dodatkowe wskazówki

Konserwacja wiatrówki wiąże się również z przestrzeganiem paru zasad, które dotyczą m.in przechowywania czy kwestii bezpieczeństwa. Przede wszystkim karabinek powinien być trzymany zawsze w miejscu, które nie jest narażone na wilgoć. Najlepiej stosować również w tym celu pokrowce.

Wszystkie używane akcesoria, produkty czy dodatki zawsze muszą być dostosowane do typu broni.

Pomimo tego, że każda wiatrówka po jakimś czasie ulegnie zużyciu, warto starać się zachować jej żywotność przez jak najdłuższy okres, wykonując regularnie wymienione wcześniej czynności. Dbanie o sprzęt powinno wiązać się również z unikaniem dokonywania wszelkich jego przeróbek i zmian konstrukcyjnych.

Urządzenie może wówczas ulec uszkodzeniu, stanowiąc przy tym zagrożenie. Niekiedy zdarza się, że efektem takich modyfikacji jest podniesienie energii wiatrówki powyżej 17 dżuli, co równoznaczne jest z obowiązkiem jej zarejestrowania.