Od pewnego czasu dużo słyszy o wszechobecnym smogu. Niektórzy próbują sobie z nim radzić zakładając maski, inni udają że problem nie istnieje. Ja sama długo byłam w tej drugiej grupie, kiedy jednak o problemie zaczęło się mówić coraz głośniej postanowiłem też się nim zainteresować oraz dowiedzieć się jak się przed nim chronić.

Szczerze mówiąc, kiedy po raz pierwszy przeczytałem wzmiankę o oczyszczaczach powietrza byłem nastawiony bardzo sceptycznie. Wynikało to przede wszystkim z mojej niewiedzy, do tej pory słyszałem wyłącznie o nawilżaczach do pomieszczeń. Zacząłem czytać opinie użytkowników tych urządzeń i nagle okazało się, że oczyszczacze cieszą się dobrą sławą. Mieszkam w jednym z miast, które co roku boryka się z problemem ze smogiem.

Właśnie dlatego w pewnym momencie stwierdziłem, że może też w moim przypadku oczyszczacz powietrza okaże się przydatnym urządzeniem.

obsługiwana powierzchniado 38m²
głośność 29-49 dB
filtryHEPA, węglowy
funkcja nawilżanianie
moc 55 W
przepływ powietrzado 220 m³/h
waga2,5 kg

Wady i zalety WEBBER Air Purifier AP8400

+ lampa UV-C która zabija bakterie, grzyby oraz roztocza

+ 3 prędkości pracy urządzenia

+ cicha praca (nie przeszkadza w rozmowie czy oglądaniu telewizji)

+ wydajna praca na dużej powierzchni (urządzenie oczyszcza powietrze w pomieszczeniach o
powierzchni do 38 m2)

+ eliminacja nieprzyjemnych zapachów

+ jonizacja powietrza

+ informacja o konieczności wymiany filtra

+ timer, dzięki któremu możliwe jest ustalenie konkretnych godzin pracy urządzenia

Wysoka cena (ok. 150 zł) wymiany filtra, który musi być wymieniany dwa razy w roku

Mój oczyszczacz powietrza – WEBBER AP8400

Decydując się na zakup oczyszczacza wiedziałem, że nie chcę wydawać na niego dużej kwoty – na rynku możemy znaleźć oczyszczacze kosztujące nawet kilka tysięcy złotych, na taki wydatek zdecydowanie nie miałem ochoty. Ostatecznie kupiłem Webber AP8400, za który zapłaciłem 600 zł.

Webber AP8400 recenzja oczyszczacza powietrza

Kiedy kupowałem oczyszczacz najważniejsze było dla mnie zredukowanie ilości zanieczyszczeń w powietrzu, które wdychamy wspólnie z domownikami. Czy to się udało? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo niewiele osób jest bardzo wrażliwych na jakość wdychanego powietrza, ja przynajmniej do nich nie należę. Wydaje mi się jednak, że oczyszczacz rzeczywiście dobrze spełnia swoje zadanie. Nie chodzi wyłącznie o moje subiektywne odczucie, po około miesiącu od zakupu oczyszczacza zajrzałem do jego środka, żeby przekonać się jak wygląda filtr. Po tym czasie już widać było szary nalot, który świadczy o tym, że urządzenie rzeczywiście pracuje na pełnych obrotach. Nie ukrywam, że z jednej strony mnie to ucieszyło – oczyszczacz działa, a z drugiej trochę zmartwiło, bo oznacza to, że przez wszystkie lata wdychałam dużą ilość szkodliwych rzeczy.

Ważną dla mnie kwestią, o której nie mogę nie wspomnieć, jest eliminacja przykrych zapachów. Jeszcze przed zakupem mojego oczyszczacza znalazłam informację, że ma on usuwać nieprzyjemne zapachy, w tym także dymu papierosowego. W mieszkaniu palimy rzadko jedynie podczas spotkań ze znajomymi jak im nie przeszkadza, a tak wychodzę balkon co i tak w pełni nie eliminuje zapachu dymu. Moja partnerka bardzo nie lubi zapachu dymu, więc miałem nadzieję, że oczyszczacz choć trochę zredukuje tę woń. Powiem szczerze, że nie spodziewałem się tego, że urządzenie za 600 zł tak dobrze poradzi sobie z tym zadaniem.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

Moim zdaniem warto. Osobiście jestem bardzo zadowolony z zakupu i gdybym miał wybierać jeszcze raz na pewno zdecydowałbym się na kupno tego samego modelu oczyszczacza, który posiadam. Nawet jeśli urządzenie nie pomaga w 100% ochronić domowników przed smogiem to przynajmniej znacząco redukuje ilość szkodliwych substancji, które dostają się do domu podczas codziennego wietrzenia. Dla przypomnienia, smog negatywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale także znacząco zwiększa poziom zachorowań na choroby układu oddechowego, możecie przeczytać o tym w moim artykule o smogu.

Właśnie dlatego zdecydowałem się na kupno oczyszczacza.

Opinie użytkowników oczyszczacza powietrza potwierdzone zakupem z serwisu Ceneo.pl

Oczyszczacz powietrza idealny dla alergików i mieszkańców dużych miast, gdzie powietrze jest mocno zanieczyszczone. Jest bardzo dobrze wykonany, posiada tryb z lampą UV zabijającą bakterie. Wentylator może pracować w 3 trybach: cichy, średni, bardzo wydajny.

Jedyną wadą jest nieprecyzyjna instrukcja obsługi jeśli chodzi o montaż filtra. Filtr wstępny jest koloru czarnego i mocuje się go na rzepach do filtru przeciwpyłkowego HEPA. Właśnie ten czarny filtr powinien być na zewnątrz, tzn. jak otworzymy klapę urządzenia, to powinniśmy widzieć czarny filtr. Czarny filtr można odkurzać, a nawet odczepić i uprać.

C-Fan

Produkt idealny. Cena bardzo niska w porównaniu z takim np. Sharpem KC930EU, oczyszcza powietrze wydajniej (kosztem nawilżacza, ale ja kupuję oczyszczacz a nie nawilżacz z oczyszczaczem), ma bardzo solidny filtr w zestawie a koszt jego dokupienia to tylko 149 zł (czyli jest to najtańszy filtr jaki widziałem wśród popularnych oczyszczaczy). Filtr wstępny, węglowy i HEPA zatrzymują wszystkie syfy z powietrza, co w krakowskim smogu ma ogromne znaczenie.

Do tego jonizuje powietrze i ma lampę UV do wybijania zarodników grzybów. Do tego jest lekki i poręczny w porównaniu z wielkimi, a mniej wydajnymi maszynami. Wspieram ten produkt całym sercem i polecam każdemu kto dusi się w miejskim smogu.

mephic

Zacznę od tego, że oczyszczacz jest skuteczny: potwierdzają to pomiary prezentowane poniżej oraz subiektywne odczucie poprawy jakości powietrza.

+++Na plus: skuteczność, przyzwoita cena, estetyczne wykonanie i wygląd, łatwość montażu filtra, stosunkowo niedrogi w eksploatacji, wystarczy 1h na biegu 3 aby oczyści pomieszczenie do 20m2, bardzo cichy na 1 biegu

—Na minus: sterowanie pozostawia wiele do życzenia, diody nie informują jednoznacznie o stanie urządzenia, kiepska instrukcja (niewłaściwe opisy części, brak informacji o tym jak prawidłowo zamontować filtr (czarny filtr w stronę twarzy)), 2 i 3 bieg jest stosunkowo głośny, a na 1 wydajność spada mocno, moim zdaniem słabo likwiduje zapachy, urządzenie w żaden sposób nie certyfikowane (w sensie jakości oczyszczania).

BC