Wiatrówki w Polsce – posiadanie, ograniczenia, bezpieczeństwo użytkowania

Strzelanie z wiatrówki staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Wystarczy zajrzeć do sieci, aby przekonać się jak wiele istnieje sklepów, w których sprzedaje się różnego rodzaju wiatrówki. Począwszy od prostych i tanich, skończywszy na specjalistycznych, których cena może być zawrotna. W naszym kraju prawo odnośnie posiadania i użytkowania wiatrówek jest przejrzyste. Podczas zakupu potrzebny będzie jedynie dowód osobisty, a bez pozwolenia możemy korzystać z wiatrówek, w których energia wyrzutu pocisku nie jest większa aniżeli 17J. Czym jest jednostka J? Dżul (ang. Joule) możemy kojarzyć z lekcji fizyki. Jest to nic innego jak jednostka pracy i energii w układzie SI. 1J odpowiada pracy woknanej przez siłę o wartości jednego Newtona przy przesunięciu punktu przełożenia sił o 1 metr w kierunku działania sił.

Oznacza to, że wzór na 1J = 1N x m.

Co w przypadku, gdy chcemy posiadać wiatrówkę z mocą powyżej 17J?

Jeśli chcemy stać się właścicielem wiatrówki z większą mocą, aniżeli 17J powinniśmy mieć na uwadze, że nie jest wymagane zezwolenie, jednakże nie możemy jej kupić przez internet. Jeśli kupimy taki sprzęt w sklepie stacjonarnym, trzeba będzie go zarejestrować. Nabywający ma pięć dni na dostarczenie niezbędnych dokumentów do zarejestrowania wiatrówki. Konieczne będzie posiadanie badań lekarskich, jak również zaświadczenia o niekaralności, wydanego przez sąd.

Obowiązkowe jest przeprowadzanie badań tylko w gabinetach, które zostały wskazane przez policję. Z kolei dokument poświadczający niekaralność można uzyskać od ręki. Wystarczy złożyć wniosek w sądzie i uiścić opłatę w wysokości 30 złotych (online 20 złotych).

Kiedy mamy już niezbędne badania, udajemy się na policję i składamy tam specjalny wniosek, do którego należy dołączyć zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie lekarskie, jak również zdjęcia osobiste (takie jak do dowodu osobistego) w liczbie dwóch sztuk. Ponadto konieczne będzie okazanie dowodu osobistego i dokumentu, który potwierdza dokonanie zakupu i opłaty skarbowej.

Bezpieczne użytkowanie wiatrówek

Prędkość z jaką śrut wylatuje z lufy w najlepszych wiatrówkach może przekraczać 300 metrów na sekundę. Jeśli zostanie on wystrzelony z małej odległości, bez problemu przebije szybę, czy puszkę. Zatem łatwo wyobrazić sobie, co stanie się z okiem, albo skórą. Co prawda wiatrówką nie będziemy w stanie zabić, niemniej należy mieć na uwadze, że niewłaściwe jej użytkowanie może być przyczyną uszkodzenia ciała i oszpecenia na całe życie. Dlatego należy zawsze mieć świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą wystrzelony z wiatrówki śrut i podczas jej użytkowania wybierać wyłącznie bezpieczne miejsca, przede wszystkim dla innych ludzi.

Podczas użytkowania wiatrówki trzeba zawsze zachować odpowiedzialność i zdrowy rozsądek. Wiatrówka może stać się bardzo dobrym sposobem na rekreację i to w jaki sposób będzie użyta, zależy wyłącznie od jej właściciela. Pamiętajmy także o zapewnieniu bezpieczeństwa nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. W Polsce zabronione jest strzelanie z wiatrówki do zwierząt, niezależnie od ich gatunku. Wystrzelony śrut nie jest w żadnym wypadku humanitarną metodą na unieszkodliwienie szkodników, zatem użycie go w tymże celu zagrożone jest nawet karą pozbawienia wolności.

Jesteś zainteresowany zakupem wiatrówki poniżej 17J? Sprawdź nasz ranking wiatrówek stworzonych przez eksperów i wybierz odpowiedni model!