2Witaj moim rankingu wiatrówek! Na mojej liście znajduje się TOP 10 według mnie wiatrówek dla początkujących i półamatorów. Spośród setek wiatrówek wybrałem dla Was najlepsze w stosunku cena do jakości, w swojej kategorii cenowej. Lista nie jest ułożona od najlepszej do najgorszej. Ceny monitoruję na bieżąco, tak byście mieli zawsze NAJLEPSZĄ OFERTĘ. Jeżeli zastanawiasz się jaką wiatrówkę kupić to ten ranking wiatrówek jest idealnym dla Ciebie! Szerokie zestawienie i porady dla początkujących.

Każda z nich posiada kaliber 4,5mm (.177). W razie pytań służę pomocą!

RANKING WIATRÓWEK 2022 – wybrane sklepy z najlepszą ceną na rynku!

model
prędkość początkowa
typ budowy
długość i waga
najlepsza cena
aktualizacja rankingu: 25.10.2022
Weihrauch-HW-50S
Weihrauch HW 50S
250 m/s łamana, sprężynowa 1030 mm
3,1 kg
Więcej szczegółów

Najlepsza cena:

przycisk allegro

Porównaj oferty:

przycisk ceneo
Hammerli 850 AirMagnum SET opinie
Hammerli 850 AirMagnum SET
280 m/s gazowa CO2,
8 strzałów
1040 mm
2,6 kg
Więcej szczegółów

Najlepsza cena:

przycisk allegro

Porównaj oferty:

przycisk ceneo
Crosman Summit opinie
Crosman Summit
305 m/s łamana, sprężynowa 1140 mm
3,53 kg
Więcej szczegółów

Najlepsza cena:

przycisk allegro

Porównaj oferty:

przycisk ceneo
Crosman Copperhead opinie
Crosman Copperhead
300 m/s łamana, sprężynowa 1130 mm
2,7 kg
Więcej szczegółów

Najlepsza cena:

przycisk allegro

Porównaj oferty:

przycisk ceneo
Hatsan 125 ThumbHole opinie
Hatsan 125 ThumbHole
305 m/s łamana, sprężynowa 1170 mm
3 kg
Więcej szczegółów

Najlepsza cena:

przycisk allegro

Porównaj oferty:

przycisk ceneo
HAMMERLI Hunter Force 750 opinie
HAMMERLI Hunter Force 750
250 m/s łamana, sprężynowa 1160 mm
3 kg Więcej szczegółów

Najlepsza cena:

przycisk allegro

Porównaj oferty:

przycisk ceneo
Gamo CFX opinie

Gamo CFX
305 m/s dolny naciąg 1160 mm
3 kg
Więcej szczegółów

Najlepsza cena:

przycisk allegro

Porównaj oferty:

przycisk ceneo
ZVS Perun 734 (SLAVIA 634 LUX) opinie
ZVS Perun 734 (SLAVIA 634 LUX)
240 m/s łamana, sprężynowa 1080 mm
3,1 kg
Więcej szczegółów

brak ofert

Porównaj oferty:

przycisk ceneo
Crosman Vantage Nitro Piston opinie
Crosman Vantage Nitro Piston
300 m/s łamana, azot, +luneta 1143 mm
2,99 kg
Więcej szczegółów

Najlepsza cena:

przycisk allegro

Porównaj oferty:

przycisk ceneo
Crosman 1077 opinie
Crosman 1077
200 m/s PCA (ang. pre-charged air) 850 mm
1,25 kg
Więcej szczegółów

Najlepsza cena:

przycisk allegro

Porównaj oferty:

przycisk ceneo

Dla kogo powstał ranking wiatrówek?

Krótka odpowiedź – dla początkujących. Zapewne większość z Was zaczyna przygodę z amatorskim strzelaniem, być może szukacie prezentu na imieniny dla ojca. Tak właśnie zaczęła się moja przygoda z amatorskim strzelaniem, gdy pierwszą wiatrówkę kupiłem jako prezent dla taty na urodziny, aby urozmaicić mu czas podczas emerytury na naszej działce 🙂 Zabawy było co nie miara, liczne zawody w strzelaniu do tarczy, różne zasady wymyślonych przez nas w turniejach przyniosło nam wiele godzin wspaniałej zabawy. Był to również początek po pasji jaką jest strzelectwo. Zaczynając od totalnego amatora coraz bardziej pogłębiałem moją wiedzę ten interesujący mnie temat. Przez lata nabierałem coraz to nowych doświadczeń, który skłoniły mnie w pewnym momencie do stworzenia tego rankingu wiatrówek, mając w głowie moje problemy z doborem na początku tej ścieżki.

Mam nadzieję, że dzięki mojemu doświadczeniu zdobytemu między innymi podczas pracy w sklepie z militariami i poszerzaniem wiedzy do tej pasji udało mi się stworzyć kompletny poradnik wraz z rankingiem wiatrówek, który pozwoli postawić pierwsze kroki w tym szlachetnym sporcie.

Rodzaje wiatrówek dostępnych na rynku

Wiatrówki dzielimy na kilka rodzajów napędzania wystrzeliwanego śrutu. Każdy rodzaj ma swoje plusy i minusy, dlatego przed zakupem musimy podjąć decyzję jaki typ nas interesuje. W tym rozdziale postaramy się przedstawić pokrótce jakie są najważniejsze cechy każdego z nich oraz czym się różnią od pozostałych.

Wiatrówki sprężynowe

Po naszym rankingu wiatrówek możemy zdecydowanie stwierdzić, że jest to najpopularniejszy typ. Śrut z tego rodzaju broni napędzany jest mechanicznie przez sprężynę, która rozpędzona powoduje ruch tłoka powodującego ciśnienie pozwalające wypchnąć śrut przez lufę. Zaletą tego typu jest prosta budowa, co powoduje niskie koszty eksploatacyjne, łatwość w naprawie i modyfikacji oraz względnie niskie ceny sprzętu. Wadą natomiast jest powodowany przez sprężynę odrzut, co może mniej wprawionym przeszkadzać w celności. Naciąg sprężyny dzielimy na dwa rodzaje:

klasyczne łamane – najpopularniejszy rodzaj naciągu, polega na „złamaniu” lufy, po tym zabiegu naciągana jest sprężyna, która potem może wprawić w ruch nasz śrut, przy złamaniu możemy załadować pocisk do lufy.

z dolnym lub bocznym naciągiem – śrut umieszczany jest w specjalnej dźwigni pod lufą lub z boku. W tego rodzaju wiatrówki łamanie dźwigni naciągu powoduje otworzenie się komory, do której możemy umieścić śrut. Po takim zabiegu broń jest gotowa do wystrzału.

Wiatrówki na CO2

wiatrówki co2 nabój

Nabój do Wiatrówki CO2

Śrut napędzany jest nabojem gazowym, który pozwala na oddanie około 60 strzałów na jednej kapsule. W porównaniu do wyżej wymienionego „łamania” nie jest wymagane ładowanie co wystrzał. Nie ma również odrzutu. Sprzęt przez inny napęd, który nie wymaga sprężyn i tym podobnym ciężkich i trwałych tworzyw jest lżejszy, co może pomóc z oddawaniu celnych strzałów. Do wad na pewno trzeba zaliczyć konieczność kupowania naboi z dwutlenkiem węgla. Większość modeli korzysta z 12 gramowych nabojów, rzadszymi modelami są wiatrówki wyposażone w adapter umożliwiający montaż większych, 88 gramowych naboi.

Wiatrówka PCA (Pre Charged Air)

Nazwa ta często zamieniana jest na nasz krajowy odpowiednik „pompka”. Jak nazwa wskazuje, system napędzania wprowadza w ruch śrut za pomocą powietrza, które wcześniej należy „napompować”. Zazwyczaj jest to dźwignia pod lufą, którą należy przed wystrzałem kilkoma ruchami naładować. Wiatrówki PCA charakteryzują się brakiem odrzutu, brakiem dodatkowych kosztów jak w przypadku CO2, oraz są lżejsze niż łamane odpowiedniki.

Wiatrówka PCP (Pre Charged Pneumatics)

Najbardziej zaawansowane technologiczne bronie pneumatyczne do 17J. Napęd jest sprężonym powietrzem magazynowanym najczęściej pod lufa. Nie ma konieczności jak przy „pompkach” ładowania po każdym wystrzale, nie ma również rozrzutu. Przeglądając nasz ranking wiatrówek z 2020 roku nie znajdziesz tego typu, jest on przeznaczony dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Ceny również są wysokie, zaczynają się od 1000 zł.

Prawne aspekty zakupu i posiadania wiatrówki 

Biorąc pod uwagę ustawę o broni i amunicji, należy stwierdzić, że ogół wiatrówek, z lufą gładką, jak i gwintową, o energii mniejszej aniżeli 17J, na terenie Polski można zakupić bez zezwolenia i nie wymagają one zarejestrowania.


Zakup wiatrówek z mocą powyżej 17J

W sklepach, które oferują wiatrówki możemy znaleźć modele z energią wyrzutu pocisku powyżej 17J. Można je kupić bez zezwolenia. Osoba chcąca nabyć taki model musi udać się do sklepu stacjonarnego, bowiem sklepy internetowe nie mają możliwości ich sprzedaży.

Po zakupie wiatrówki o mocy większej aniżeli 17J, należy dokonać jej rejestracji (w ciągu 5 dni od zakupu). Rejestracja będzie wymagała okazania kilku dokumentów :

  • zaświadczenia lekarskiego od okulisty, jak również o pozytywnym przejściu psychotestu,
  • zaświadczenia o niekaralności (możemy je otrzymać w wybranej placówce Sądu Rejonowego).

Następnym krokiem będzie wypełnienie właściwego wniosku (można go pobrać w komendzie policji, albo na komisariacie), jak również dostarczenie go razem z wyżej wymienionymi dokumentami, kopią potwierdzającą zakup wiatrówki i kopią dowodu osobistego na komisariat. Konieczne jest dołączenie do kompletu dokumentów aktualnego zdjęcia, a także uiszczenie opłaty skarbowej. W takiej sytuacji uzyskanie pozwolenia na wiatrówkę będzie jedynie formalnością. Więcej o aspektach prawnych możesz przeczytać tutaj.

Jaką wybrać wiatrówkę?

Decydując się na wiatrówkę pierwszym tematem z którym się spotkamy będzie napęranking wiatrówekd. Co to takiego? Nic innego jak sposób w jaki będzie napędzany nasz nabój (śrut). Najpopularniejszym, najbardziej klasycznym napędem jest sprężynowy, który naciągamy „łamiąc” lufę (patrz zdjęcie obok). Jest to najprostsza forma i zdecydowanie polecamy wybór wiatrówki z takim sposobem napędu początkującym.

Kolejną sprawą jest kaliber, jak spojrzymy na ranking wiatrówek powyżej to nie sposób zobaczyć, że każda z nich posiada 4,5 mm (inne oznaczenie, z którym możecie się spotkać to .177 – warto zapamiętać, może się przydać np. w sklepie przy zakupie śrutu gdzie może widnieć tylko takie oznaczenie) jest to najpopularniejszy kaliber stosowany w wiatrówkach, cechuje się większą prędkością początkową dzięki cięższemu śrutowi oraz lepszą celność na dalsze dystanse (mniejsze opadanie lżejszych naboi).

Ważną rolę odgrywa również celność – tutaj musimy powiedzieć szczerze – im drożej, tym lepiej. Ale nie ma się czym przejmować! Wciąż mówimy o amatorskim sporcie. Mogę cię zapewnić, że można strzelać celnie nawet sprzętem za 300 zł! Nie jesteś profesjonalistą by odczuć różnicę w celności między sprzętem za 300 zł a 3000 zł. Sam przez trzy lata amatorskiego i półamatorskiego strzelania różnym sprzętem do 1000 zł nie odczuwałem żadnego problemu z celnością, tak by uznać że to nie ma sensu i nikomu nie polecić takiego sprzętu. Do póki nie wejdziemy na profesjonalny stopień to nie czym się przejmować, have fun! Przede wszystkim!