Jeżeli sprawdziłeś ranking wiatrówek i zakupiłeś swój sprzęt warto żebyś dowiedział się kilku interesujących rzeczy o śrucie, który bardzo często jest traktowany po macoszemu i nie przykładamy do niego należytej uwagi, co jest sporym błędem początkujących. Wybierając śrut do wiatrówki, zależy nam na jak największej celności. Na strzelecki wynik wpływ ma jednak wiele czynników, m.in. dystans lub model wiatrówki, więc praktyka wyboru nakazuje zakup, wystrzelanie kilku opakowań różnych śrutów i porównanie punktacji. Teoria pozwala nam jednak wskazać ogólne wytyczne doboru odpowiedniego śrutu.
Podstawowe parametry śrutu
Głównymi wartościami opisującymi amunicję do wiatrówki są: kaliber, rodzaj śrutu, waga, kształt.
Wielkość śrutu dyktowana jest posiadanym modelem wiatrówki, dlatego ograniczymy się jedynie do stwierdzenia, iż najpopularniejszym kalibrem jest 4,5 mm, drugim – 5,5 mm, a inne… Występują niezmiernie rzadko.
Rodzaj śrutu – Diabolo, stalowe kulki typu BB, plastikowe kulki typu BB – również należy stosować wg wskazań producenta wiatrówki. Skupmy się jednak na pozostałych parametrach, różnicujących zwłaszcza śrut Diabolo.
Kształt śrutu
Diabolo jest śrutem ołowianym, o stożkowym kształcie. Zakończony jest powierzchnią płaską, szpicem, grzybkiem lub otworem.
- Śrut płaski (z ang. Flat Head, Wadcutter lub Match) – z racji okrągłego otworu, jaki wycina w tarczy, stosowany jest często do strzelania sportowego (strzelectwa tarczowego). Mało aerodynamiczny kształt wpływa na szybkie wytracanie prędkości, dlatego sprawdzi się głównie na krótkich dystansach – do 25 metrów.
- Śrut spiczasty (z ang. Pointed) – ze względu na kształt zakończenia, posiada on największe zdolności penetracyjne (największa siła przykładana do punktu – z ang. point). Stosowany jest – tam gdzie jest to legalne! – do polowań na małą zwierzynę, tzw. pest control lub przebijania przedmiotów (ustawionych jako cel puszek, butelek).
- Śrut grzybkowy (zwany również półokrągłym, z ang, round nose lub domed) – charakteryzuje się dużą celnością, sprawdza w mocnych wiatrówkach i w strzelectwie na duże odległości, dzięki czemu zyskał miano najpopularniejszego śrutu do wiatrówek w Polsce.
- Śrut z otworem (z ang. hollow point) – zaprojektowany, by rozpadać się (zwiększać swoją objętość) po uderzeniu w cel, dokonując największych zniszczeń. Przeznaczony głównie do polowań (pest control), w zw. z czym, w naszym kraju traktowany jest raczej jako ciekawostka.
Waga śrutu
Waga amunicji do wiatrówek wyrażona jest w granach (1 gran to około 0,06479 grama). Dla kalibru 4,5 mm śrutem lekkim jest śrut o masie poniżej 6gr, średnim (średnio-ciężkim) – od 6 do 9 gr, ciężkim -powyżej 9gr.
W teorii dobór wagi śrutu powinien uwzględniać moc wiatrówki. Lekki śrut pozwoli na gwałtowne przyspieszenie po wystrzale, dzięki czemu mniej czasu spędzi w lufie, a zatem trajektoria jego lotu będzie miała zredukowany wpływ minimalnych drgań broni.
Zbyt lekki śrut w mocnym karabinku nie odbierze całej energii zgromadzonej w sprężynie, przez co nie osiągnie maksymalnej prędkości. Praktyka każe więc przetestować śruty o różnej wadze.